O Zabłociu


Fabryka Schindlera została założona w 1937 roku jako zakład produkcyjny wyrobów emaliowanych i blaszanych. Po ogłoszeniu przez nią upadłości została ona przejęta przez Oskara Schindlera który obiekt gruntownie rozbudował i przebudował równocześnie adaptując jej część na swoją pracownię i mieszkanie. W latach 40-tych XX wieku gdy przeprowadzana była likwidacja krakowskiego getta część Żydów którzy ocaleli została umieszczona o obozie Płaszów gdzie byli zmuszani do pracy. Oskar Schindler kiedy Niemcy przystępowali do likwidacji obozów i więzień opracował słynną już "Listę Schindlera" która umożliwiła mu uratowanie ponad 1100 osób poprzez przewiezienie ich do nowej fabryki którą wykupił w tym celu. Na podstawie tej historii została napisana książka oraz wyreżyserowany znany film fabularny.

 

Bydynek został oddany Muzeum Historycznemu miasta Krakowa w 2007 roku, które podjęło decyzję o stworzeniu w tym miejscu stałej wystawy "Kraków - czas okupacji 1939-1945" szerzej dokumentującej dzieje fabryki w kontekście historycznym.

 

W obiekcie zostało funkcjonu 45 sal ekspozycyjnych w których zwiedzający mogą zapoznać się z obrazem Krakowa oraz życia jego mieszkańców w trakcie II wojny światowej. Sama ekspozycja również została również podzielona na kilkanaście segmentów wśród których niemałe znaczenie ma sama historia Oskara Schindlera oraz ludzi którzy w jego fabryce pracowali. Wystawy są poparte bogatą kolekcją eksponatów, dokumentów oraz archiwalnych fotografii, które udało się zebrać zarówno ze zbiorów w naszym kraju jak i za granicą.

 

Uroczyste otwarcie Fabryki Schindlera jako oddziału Muzeum Historycznego miasta Krakowa nastąpiło w 2010 roku, a w tym samym budynku mieści się również Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Dziś w Fabryce Schindlera oprócz wystawy stałej organizowane są interesujące wystawy czasowe oraz liczne konferencje.

 

Żródło zdjęć: wikipedia.org